Tolerancijos dienos paminėjimas (11-16)

Lapkričio 16 dieną mokinių tarybos iniciatyva mokyklos aktų salėje vyko Tolerancijos dienos paminėjimas.

Toliau pateikiame Ingridos Vilkienės straipsnelį (kvietimą) paminėti šią dieną.

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (toliau: Tarptautinė istorinio teisingumo komisija) jau tryliktus metus inicijuoja lapkričio 16-osios –  Tarptautinės tolerancijos dienos paminėjimą Lietuvoje. Šiais metais Tolerancijos dienos simbolis yra MOZAIKA.

Pilietinės iniciatyvos  tikslai:

* išsiaiškinti žodžio Tolerancija reikšmę;

* aptarti su mokiniais: ar mes gyvename tolerantiškoje visuomenėje, ar tolerancija vyrauja vienas kito atžvilgiu, kokius netolerancijos ar tolerancijos pavyzdžius mokiniai prisimena (paanalizuoti pavyzdžius iš šių dienų aktualijų);

* aptarti XX a. istorijos pavyzdžius, susijusius su netolerancija kitai tautai, religijai ar rasei.  Paanalizuoti, kokias žiaurias pasekmes gali sukelti netolerancija, priešiškumas kitam, kitokiam;

* aptarti XX a. Lietuvos istorijos faktus (nacių okupaciją ir sovietinės okupacijos laikotarpius)  rasti tolerancijos/netolerancijos pavyzdžius mūsų Lietuvos istorijoje ar jos vertinime.

Tolerancijos dienos simbolio reikšmė ir pasiūlymai – kaip paminėti Tolerancijos dieną

Tolerancijos dienos simbolis yra MOZAIKA. Mozaika – tai piešinys arba paveikslas, kurio vaizdas gali būti sukurtas iš įvairių medžiagų. Siūlome mozaikas kurti klasėmis ar grupėmis. Mozaikos kūrimui gali būti naudojamos gamtinės medžiagos (medžio lapai, kaštonai, kankorėžiai, akmenėliai ar kt). Mozaikos gali būti kuriamos iš popieriaus skirtingų gabaliukų (kaip dėlionė) bei panaudojant įvairias medžiagas, kurios kūrėjams atrodo tinkamos.

Svarbiausias dalykas kuriant mozaiką – turinys, t.y. piešinio, vaizdo tema, kuri atspindi tolerancijos temą.

Todėl rekomenduojame:

* Pirmiausia aptarti žodžio „tolerancija“ prasmę ir reikšmę. Išsiaiškinti, jog žodis „tolerancija“ nėra žodžio „meilė“ ar „gerumas“ sinonimas.

* Siūlome paanalizuoti tolerancijos/netolerancijos pavyzdžius iš istorijos (iš Lietuvos bei pasaulyje vykusių įvykių), aptarti dabarties aktualias temas: kasdienės gyvenimo situacijos,  pavyzdžiai iš mokyklos, vietos bendruomenės gyvenimo, šiuo metu aktuali ir analizuojama televizijoje, radijuje, laikraščiuose pabėgėlių tema.

* Sukurti Tolerancijos mozaiką, kuri labiausiai atspindėtų analizuotą pavyzdį (-ius).

* Mozaiką gali kurti klasė, mokinių grupė ar tiesiog visa mokykla. Tolerancijos mozaika gali būti didelis piešinys (pvz.: sukurtas lauke) ar daug atskirų darbų, kurie bus pristatomi visai mokyklos bendruomenei.

Tolerancijos tema – universali, todėl rekomenduojame šią temą pagvildenti įvairių dalykų pamokose, įtraukiant mokinius į pokalbius, diskusijas ir kūrybinę veiklą. Tolerancijos temą siūlome aptarti ir klasių valandėlėse bei kitose, po pamokų organizuojamose veiklose.

Siūlome įtraukti įvairaus amžiaus mokinius į šios dienos minėjimą – kuo anksčiau mokiniai supras ir žinos tolerancijos žodžio reikšmę, tuo daugiau tolerancijos bus mūsų visuomenėje.

Lapkričio 16-ąją mini daugelis demokratinių valstybių nuo 1995 m., kai UNESCO šią dieną paskelbė Tarptautine tolerancijos diena. Tarptautinė istorinio teisingumo komisija kasmet, nuo 2003 metų,  inicijuoja šios dienos minėjimą. Lietuvoje, nuo seno garsėjančioje kaip tolerantiška valstybė, anksčiau ir dabar susiduriama su netolerancijos pavyzdžiais prieš kitataučius, kitokį socialinį statusą ar mąstymą turinčius žmones. Netolerancijos pavyzdžių yra ir vertinant istorinę praeitį bei istorines asmenybes. Todėl Tarptautinės tolerancijos dienos minėjimas yra Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos  įgyvendinamos Švietimo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimų žmogiškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programos dalis.  

Ingrida Vilkienė

Vykdomojo direktoriaus pavaduotoja, švietimo programų koordinatorė

Foto Loretos Kavaliauskienės

Statistika

Straipsnių peržiūrėjimai
1288774

Dabar lankosi

Dabar svetainėje 23 svečiai (-ių) ir narių nėra

Jūs esate čia: Pradžia Sveiki atvykę į naują svetainę Renginių aprašai ir nuotraukos Sveiki atvykę į naują svetainę Renginiai mokykloje 2015-2016 m.m. Sveiki atvykę į naują svetainę Tolerancijos dienos paminėjimas (11-16)