Išvyka į Raseinių krašto istorijos muziejų (11-27)

Lapkričio 27 dieną mes, Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos 10 kl. mokiniai, kartu su istorijos ir lietuvių kalbos mokytojomis Gedute Pociene ir Nijole Jurkšaitiene apsilankėme Raseinių krašto muziejuje. Ten mums buvo organizuota istorijos ir lietuvių kalbos pamoka „Pasirinkimai ir likimai Lietuvos istorijos kryžkelėse“, skirta partizanų vadui Jonui Žemaičiui atminti.

Pirmiausia mus pasitiko muziejininkė Loreta Kordušienė, kuri mums papasakojo įdomią muziejaus pastato istoriją, vėliau pristatė naujai sukurtą išmaniąją Raseinių krašto istorijos muziejaus programėlę.Ją galima parsisiųsti į savo telefonus. Išmanusis gidas mus lydėjo visos ekskursijos po muziejų metu. Tokiu būdu aplankėme visas muziejaus patalpas, skirtas lankytojams: apžiūrėjome ir išklausėme informaciją apie buvusio kalėjimo I-ajame aukšte kameras ir jose kalintų žmonių likimus, II-ajame aukšte pamatėme tarpukario Lietuvos karių ginklus, įvairius šaudmenis, to meto kaimo žmonių darbo įrankius, sužinojome apie senuosius amatus, pasigrožėjome įvairiais būdais austomis juostomis, lovatiesėmis, staltiesėmis, žemaitiškomis skaromis, kalvių darbais, medžio drožėjų dirbiniais. Visiems labai patiko šiaudinių sodų paroda. Pasirodo, juos pagamino mūsų istorijos mokytojos giminaitė.

Patekus į patalpą, kurioje eksponuojamas generolo Jono Žemaičio žeminės maketas, mus pasitiko dvi aktorės, dainuodamos partizanų dainą. Kartu su jomis į muziejų atvyko ir Lietuvos gyventojų  genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikas – rekonstruktorius, humanitarinių mokslų daktaras Darius Juodis, kuris įdomiai papasakojo apie savo tyrinėjimus, susijusius su Jono Žemaičio veikla ir jo likimu. Atnaujinome savo žinias apie partizanų generolo gyvenimą, sužinojome, kad duomenys apie Žemaitį yra nuolat atnaujinami atradus naujų faktų apie jo praeitį. Žemaitį, kaip kovos prieš okupantus vadą, ištiko skaudus likimas: aptikę bunkerį, ir jį apsupę 1500 NKV kareivių, apsvaigino ten buvusį generolą ir dvi jo bendražyges, po to kabliais ištraukė į viršų...Generolas buvo nuteistas ir sušaudytas 1954 m. lapkričio 26 d. Kaip minėjo istorikas D. Juodys, gaila, kad neišliko jokios medžiagos, liudijančios, ką mąstė tuo metu partizanų vadas, kaip įsivaizdavo, kas vyks ateityje ir pan. Nėra žinoma, kad būtų rašęs kokį dienoraštį ar apie jį tuo metu kas būtų rašę. Išklausius istoriko pasakojimo, sustiprinome savo suvokimą apie partizanų gyvenimo ir kovų prasmę už laisvą ir nepriklausomą Lietuvą. Labai nudžiugome išgirdę, kad mes esame pirmieji muziejaus lankytojai, kuriems pristatoma D. Juodžio sukurta vykdant bendrą projektą su šiuo muziejumi Žemaičio ir jo bendražygių paskutinių akimirkų buvimo bunkeryje prieš pat suėmimą rekonstrukcija. Šią rekonstrukciją stebėjome virtualios realybės akiniais: partizanų vado vaido vaidmenį atliko istorikas D. Juodis, o E. Palubeckaitės ir M. Žiliūtės – mums dainavusios aktorės. Išties buvo labai įspūdinga. Pasijutome lyg būtų patyrę kelionę laiku.

Po šios pamokos tęsėme kelionę po muziejų: mūsų dar laukė paroda „Vėliavos – vienybės ir garbės ženklai“. Tai išskirtinė vėliavų paroda, kurioje pristatomos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės vėliavų rekonstrukcijos, eksponuojamos Pirmosios Lietuvos Respublikos kariuomenės originalios pulkų vėliavos ir jų prikalimo atributai bei dabartinės Lietuvos kariuomenės vėliavos. 

Pasigrožėję skulptoriaus V. Kašubos sukurtu Maironio biustu, nukeliavome į labai vertingą biblioteką, kuri į muziejų atkeliavo 2008 m. Tai buvusi asmeninė bibliofilo Kazio Grikšos (1923–2004) biblioteka, kurią sudaro keliolika tūkstančių knygų. Šioje bibliotekoje yra labai senų ir vertingų leidinių.

Atsisveikindami padėkojome muziejininkei L. Kordušienei už labai įdomią kelionę po muziejų. Vykdami atgal į mokyklą mąstėme apie tai, kaip atliksime lietuvių kalbos ir istorijos mokytojų skirtas užduotis.

10 klasės mokinys Robertas Skutkevičius

Foto Gedutės Pocienės mokyklos facebook paskyroje čia...

Statistika

Straipsnių peržiūrėjimai
1267168

Dabar lankosi

Dabar svetainėje 15 svečiai (-ių) ir narių nėra

Jūs esate čia: Pradžia Sveiki atvykę į naują svetainę Renginių aprašai ir nuotraukos Sveiki atvykę į naują svetainę Ekskursijos ir išvykos 2018-2019 m.m. Sveiki atvykę į naują svetainę Išvyka į Raseinių krašto istorijos muziejų (11-27)